практичні заняття 3 - Є курс



Практичне заняття.

Тема. Морфемний аналіз дієприкметників та  дієприслівників. - 23.03.20
Мета:  систематизувати знання студентів з теми, розвивати увагу, память, логічне мислення та звязне мовлення; вдосконалювати навичок визначення дієприслівників, дієприкметників в тексті, виконання їх морфемного  аналізу;
Обладнання: опорна таблиця




Хід заняття







     1. Організація початку заняття..
2 Актуалізація опорних знань.
1.    Фронтальне опитування:
-        Яка форма дієслова називається дієприслівником?
-        Які ознаки дієслова він містить?
-        Назвіть ознаки прислівника у дієприслівникові
-        Що таке дієприкметник? Які прикметникові ознаки йому властиві?
2.    Робота за опорною таблицею.
Виконання практичних завдань:




ЛІТЕРАТУРА:

Вихованець І.Р. Таїна слова. - К., 1990
Вихованець І.Р. У світі граматики. - К., 1987
Волох О.Т., Чемерисов М.Т., Чернов Є.І. Сучасна українська літературна мова: Морфологія. Синтаксис. - 2-ге вид. - К., 1989
Гнатюк Л.П., Кононенко О.В. Українська мова. - К., 1995
ЗАВДАННЯ 1. Змініть виділені частини речення так, щоб замість дієслова стояв дієприслівник. Поясніть написання не з дієприслівниками.
Зразок. Якщо ти не знаєш броду, то не лізь у воду. — Не знаючи броду, не лізь у воду.
Виконайте морфемний аналіз дієприслівників:
1 варіант: не знаючи, не помітивши, не відкладаючи.
2 варіант: зробивши, не горблячись, не вгаваючи
1. Незнайомець пройшов повз, не помітив нас. 2. Все, що можна, зроби сьогодні, не відкладай на завтра. 3. Зроби діло, гуляй сміло. 4. Привчайся ходити рівно, не горбся і не засовуй руки в кишені, — це некрасиво і шкідливо для здоров'я. 5. Сирена гула, не вгавала ні на хвилину.
ЗАВДАННЯ 2.  виписати дієприслівники.  Виконати їх  морфологічний  та морфемний аналіз.
1 варіант. П'ятеро бредуть крізь ніч і на саморобних акацієвих носилках несуть шостого, погойдуючи його і струшуючи, і він теж знає, що дорога нерівна, вибоїста, що вона весь час намагається втекти з-під ніг. Стискуючи зуби, поранений постогнує.
2 варіант. Солдати йдуть угорською пустелею, у міжріччі двох великих річок. Позаду, на сході,несе свої прозорі неквапливі води звивиста Тиса; розбігшись із Карпатських гір, тут, на рівнині, вона поволі стишує плин, але все ж поспішає, щоб десь там, на півдні, потрапити в лоно Дунаю. Рухливі піски перевіює вітер, невтомно рівняючи високі гребені. (П. Гуріненко).
ЗАВДАННЯ  3. 1 варіант. Утворіть від поданих дієслів можливі форми дієприкметників, поясніть їх правопис.
Пояснювати, благати, поглинати, міцніти, в’янути, мити, терпіти, кипіти, співати, воркувати,
2 варіант. Замініть виділені слова активними дієприкметниками у формі теперішнього часу; іменники поставте в кінці словосполучення.
1. Успішність, що зростає. 2. Робітники, що працюють. 3. Напис, що застерігає. 4. Персонал, що обслуговує. 5. Скелі, що чорніють. 6. Губи, що тремтять. 7. Вогонь, що не згасає. 8. Трава, що зеленіє. 9. Екскаватор, що крокує. 10. Дружба, що міцніє.
Порівняйте прикметники і дієприкметники за наведеною  таблицею. Зробіть висновок щодо утворення дієприкметників.
Питання
Прикметник
Дієприкметник
 
 
активний стан, теперішній час
Який?
зелений
зеленіючий ( = який зеленіє)
Яка?
зелена
зеленіюча
Яке?
зелене
зеленіюче
Які?
зелені
зеленіючі
 
 
Дієприкметник
 
 
активний стан, минулий час
Яке?
 
пожовкле
 
 
посивіле
Листя, яке пожовкло = Пожовкле листя

ДІЄПРИСЛІВНИК


ДОК. що зробивши?            ВИД             що роблячи? НЕДОК.
Завершена,                     ← ДОД. ДІЯ     незавершена, одночасна з         передує основній                                              основною дією

*  інфінітив док.в.                                                 * Д. теп.ч. недок.в.  

+  -ВШИ,  -ШИ                                                      +  -УЧИ- ( -ЮЧИ- )

                                                                                   -АЧИ- ( ЯЧИ- )
написати → написавши                                   пишуть → пишучи
добігти → добігши                                          сидять → сидячи

Після Ч, Ш пишемо И





Практичне заняття. - 06.04.20

   Тема. Правопис складних і складених прислівників.      
  
   Мета: актуалізувати знання про загальні правила написання складних і    складених прислівників; формувати  орфографічні навички, вміння     сполучати   прислівники з       іншими словами в реченні, здійснювати    утворення прислівників від поданих         словосполучень
   Обладнання: опорні конспекти




                                                           Хід заняття:


         
1.    Організація початку заняття.

2.    Актуалізація опорних знань:
   1.   Фронтальне опитування.
- Назвіть розряди прислівників за будовою Наведіть приклади.
- Як пишуться складні та складені прислівники?
- В яких випадках вони пишуться:
- разом;
- через дефіс;
- окремо
  2. Робота за опорними конспектами.

3.    Виконання практичних завдань.


   Література:
   Грищенко Л. В., Мацько Л. А. та ін. Сучас­на українська літературна мова.  — Київ:    Вища шко­ла, 2002.
  Шевчук С. В. Сучасна українська літературна мова. - К. : Літера, 2000





Завдання 1. Запишіть прислівники разом, окремо або через дефіс. Поясніть їх правопис.
1 варіант. Будь/де, хтозна/як, в/голос, до/гори, сяк/так, по/українському, по/латині, по/перше, куди/небудь, хтозна/коли, казна/коли, аби/то, так/то, куди/небудь, по/нашому, таким/чином, тим/часом, по/суті, на/жаль, раз/у/раз, день/у/день, на/зустріч, на/силу.
 2 варіант. С/краю, мимо/хіть, що/найкраще, аби/куди, ані/трохи, поки/що, що/ночі, яко/мога, як/найдовше, без/жалю, на/совість, на/гора, уві/сні, як/слід, на/двоє, у/трьох, у/середині, по/господарськи, ледве/ледве, пліч/о/пліч, як/не/як, кінець/кінцем, де/коли.
Завдання 2. Утворіть прислівники з поданих словосполучень. Поясніть їх правопис.
З далеких країн, дуже розсердившись, українською мовою, кожної суботи, кожного літа, у два рази, в усіх місцях, не поміркувавши, останнім разом, у десять разів, латинською мовою, кожного разу, на голодний шлунок, голими руками, на швидку руку.
Завдання 3. Перепишіть текст. Підкресліть і правильно запишіть прислівники, поясніть їх правопис.
1 варіант. З-поміж безлічі книг, з якими має справу історія світової літератури, по/одиноко виділяються ті, що ввібрали в себе науку віків і по/суті мають для народу значення заповітне.
До таких належить «Кобзар», книга, яку народ український поставив на першому місці серед успадкованих з минулого національних духовних скарбів.
2 варіант. У книзі на/скрізно струменить світлий образ Дніпра і мріє синя далеч українських степів, хоча більшість поезій написано поза межами рідного краю. На випадкових аркушиках паперу та в захалявних книжечках поетова рука по/хапцем, по/крадьки записувала рядки, що стануть дорогими для цілого народу, донесуть до нього крізь усі перепони віщі й вічні слова.
Книга формувалася поступово, рік/за/роком, формувало її саме поетове життя, і все найістотніше із цього життя увібрав у себе цей класичних розмірів томик, збірник поезій, що його у хвилину творчого осяяння було найменовано «Кобзарем».



Практичне заняття.

   Тема. Прийменник. Орфографічні вправи щодо правопису пприйменників.    - 13.04.20   
  
   Мета: актуалізувати знання про загальні правила написання простих  складних і     складених прийменників; формувати  орфографічні навички,  вміння  сполучати прийменники з      іншими словами в реченні
   Обладнання: опорні конспекти




                                                           Хід заняття:


         
1.    Організація початку заняття.

2.    Актуалізація опорних знань:
   1.   Фронтальне опитування.
- Назвіть розряди прийменників за будовою Наведіть приклади.
- Як пишуться складні та складені прийменники?
- В яких випадках вони пишуться:
- разом;
- через дефіс;
- окремо
  2. Робота за опорними конспектами.

3.    Виконання практичних завдань.


   Література:
   Грищенко Л. В., Мацько Л. А. та ін. Сучас­на українська літературна мова.  — Київ:    Вища шко­ла, 2002.
  Шевчук С. В. Сучасна українська літературна мова. - К. : Літера, 2000




Вправа 1. Запишіть прийменники разом, окремо або через дефіс. Поясніть їх правопис.
1 варіант. В/на/слідок, в/про/довж, за/мість, на/в/коло, на/передо/дні, на/при/кінці, що/до, за/для, за/ради, на/в/проти, о/крім, по/за, по/між, по/над, по/перед, по/серед,
2 варіант. Про/між, з/за, із/за, з/над, з/перед, із/під, з/по/за, з/по/між, з/по/під, з/по/над, з/по/серед, з/про/між, у/разі, під/кінець, під/час, що/ж/до.
Вправа 2. Правильно запишіть прийменники у поданих словосполученнях. Поясніть їх правопис.
1 варіант. За/для нас, з/по/між усіх, по/між людьми, на/чолі/ з Іваненком, на/зустріч щастю, на/зустріч/ з братом, на/передо/дні свята, у/нап­рямку/ до площі, із/за рогу вулиці, з/під материної опіки, вдивлятися в/далечінь, дивитися в/гору,
2 варіант.  Повторювати в/третє, заглянути в/третє вікно, прийшли у/двох, жили у/двох кімнатах, у/ві/сні, покотився з/гори зеленої, по/над деревами, по/під хмари, з/по/над гір, з/над вершин.
Вправа 3. Перекладіть прийменникові словосполучення з російської мови на українську. Поясніть особливості використання прийменників в обох мовах.
1 варіант. Прийти по делу. По собственной воле. В рассрочку. Не по силам. По закону. Приняться за работу. Поставить в пример. По указанию. По всем правилам. Речь по вопросу. По последней моде. Принять во внимание. Принять к сведению. Работать по схеме.
2 варіант. По моим сведениям. Послать по почте. В адрес. По прибытии. Поступать в университет. Читать на украинском языке. Войти в аудиторию. В столе. По причине. В течение. По заказу. Выйти из отдела. По истечении времени. Папка для бумаг.
 Вправа 4. Запишіть прийменники у три колонки: 1) ті, що пишуться разом; 2) ті, що пишуться через дефіс; 3) ті, що пишуться окремо. Поясніть їх правопис.
За/для, з/під, що/ж/до, з/по/між, у/разі, на/передо/дні, що/до, під/час, на/рівні/з, по/за, не/залежно/від, згідно/з, по/руч, на/чолі, про/між, по/серед, з/за, в/силу, із/за, у/зв’язку, на/відміну/від, з/поза, у/порівнянні/з, на/в/проти, по/перед, в/наслідок, на/в/коло.


Практичне заняття - 30.03.20

Тема. Правопис прислівників, утворених від числівників та прислівників.

Студенти повинні знати:
- Поняття «Прислівник»
- Правила правопису прислівників у яких зустрічається дефіс
- Правила написання прислівників разом і окремо
Студенти  повинні вміти:
- Володіти правилами правопису прислівників
- Виділяти прислівники з мовного потоку
- Користуватися допоміжними таблицями
- Використовувати орфографічний та синонімічний словники
Обладнання: таблиці , орфографічні словники
Література:
1. О. М. Біляєв, М. І.Пентилюк, Л. М. Симоненкова, Т. П. Симоненкова. Українська мова: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. Закладів з рос. мовою навчання. - К.: ВД «Афон», 2004.-128 с.
2. Сучасний урок (українська мова та література): Навчально-методичний посібник для студентів філологічних факультетів (Укладачі: В.Ф.Дороз, Т.Е. Ларіна). – Бердянськ, 2005. – 82 с
Хід  заняття.
І. Організація початку заняття.
ІІ. Актуалізація опорних знань .
1.    Фронтальне опитування:
-        Яка частина мови називається прислівником?
-        Як утворюється прислівник?
-        Розповісти про правопис прислівника
2. Перевірка виконання письмової вправи.
ІІІ. Повідомлення теми заняття
- Сьогодні на занятті повторимо правопис прислівників (разом, окремо, через дефіс).
- Самостійно сформулюємо правила правопису прислівників.
- ІV. Робота за таблицями.
1. Дефіс у прислівниках.
- Порівняйте написання прислівників у російській і українській мовах.
Написання прислівників у россійській і українській мові
Опорний конспект
Прислівники, утворені злиттям прийменника з числівником, пишуться разом: вперше, вп'яте, водно, вдвоє, вчетверо, заодно, натроє, навосьмеро, утрьох, усімох, поодинці, подвічі, потричі, утричі.
Як винятки пишуться:
через дефіс: по-перше, по-друге, по-третє і т.д.;
окремо: по одному, по двоє, по троє і т.д.
Ці прислівники треба відрізняти від однозвучних сполучень прийменника з числівником, які пишуться окремо: в перше (в яке?) вікно, у трьох (у скількох?) чоловік, на семеро (на скільки?) хлопців.
Прийменник у цих словосполученнях пов'язується не з числівником, а з іменником: в вікно, у… чоловік, на…хлопців.
Прислівники, утворені злиттям прийменника з прислівником, пишуться разом: відтепер, відколи, відтоді, забагато, назавжди, назавтра (те ж саме, що й "завтра"), післязавтра, позавчора.
Але окремо пишуться: на потім, на коли, на завтра (в значенні "на завтрашній день"), до завтра, на відмінно.
Виконання практичних завдань
ЗАВДАННЯ 1. - Перекладіть українською мовою прислівники:
Влево, без вести, вокруг, сверху, снизу, справа, неудобно, постепенно, иногда, тотчас, одновременно, мимоходом.
ЗАВДАННЯ 2. Запишіть подані слова разом, через дефіс, окремо. Прокоментуйте їх правопис:
 по/перше, по/одному, в/третє, на/тще/серце, високо/високо, не/ждано/не/гадано, тільки/тільки, по/господарськи, близько/близько, з/краю/в край, до/в/подоби, за/рахунок, на/відмінно, на/славу, по/сусідськи, на/вкруги, на/весні, у/тричі, на/швидку, з/далека, з/годом, по/одинці, з/верху, від/нині, до/дому, в/ряди/годи, по/іншому, на/довго, на/добридень, в/смак, поза/торік
ЗАВДАННЯ 3. Запишіть 5 речень з вашої професійної лексики, використовуючи прислівники. Поясніть їх правопис.
Д/з.  Поділіть прислівники на три групи: 1) ті, що пишуться разом; 2) ті, що пишуться окремо; 3) ті, що пишуться через дефіс. Поясніть їх правопис.
(В)розтіч, (на)розхват, (по)можливості, (під)гору, (як)слід, (на)жаль, (у)низу, (у)ночі, (ледве)ледве, (по)сусідськи, (таким)чином, один(в) один, (до)пізна, (на)троє, (чим)дуж, (де)куди, (по)черзі, (по)людському, (по)латині, (до)речі, (за)раз, (на)пролом, (від)тепер, (як)(най)краще, (на)мить, (ось)ось, хоч(не)хоч, десь(то), хтозна(як), (що)дня, (за)що, (а)(ні)скільки, (мимо)хідь, (на)(сам)перед, (на)вибір, (без)черги, (по)суті.


Тематичний залік. Тести
Тема. Дієслово, його форми.
1. Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами.
Форма дієслова
Приклад
1 інфінітив
А виготовляючи
2 особова форма
Б виготовляють
3 дієприкметник
В виготовляти
4 дієприслівник
Г виготовлено

Д виготовлений
2. Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами.
Форма дієслова
Приклад
1 особова форма
А заквітчаний
2 безособова форма
Б заквітчано
3 дієприкметник
В заквітчаємо
4 дієприслівник
Г заквітчати

Д заквітчавши
3. Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами
Форма дієслова
Приклад
1 інфінітив
А показуючись
2 особова форма
Б милуватися
3 безособова форма
В розпечений
4 дієприкметник
Г іскряться

Д хмариться
4. Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами.
Форма дієслова
Приклад
1 інфінітив
А мрячить
2 особова форма
Б повернувся
3 безособова форма
В підіймати
4 дієприслівник
Г забувши

Д оповитий
5. Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами.
Форма дієслова
Приклад
1 інфінітив
А пишатися
2 безособова форма
Б посаджений
3 дієприкметник
В оглядають
4 дієприслівник
Г обираючи

Д світає
6. Установіть відповідність між формами дієслова й наведеними прикладами.
Форма дієслова
Приклад
1 особова форма
А міцніючи
2 безособова форма
Б зниклий
3 дієприкметник
В цінувати
4 дієприслівник
Г вкладатиму

Д лихоманить
7. Інфінітив є в реченні
А Дивлюсь я на небо та й думку гадаю
Б Казати правду треба вчасно і невчасно.
В На сонці ясени горять, спадають ягоди з шовковиць.
Г Небо червоніло й жовтіло, ніби облите золотом, облите жаром.
Д Я візьму тебе на крила з цього озера тісного, що деревами закрито і закуто в береги,
8. Усі дієслова доконаного виду в рядку
А підмінити, писати, розкидати
Б сказати, скласти, проймати
В передати, говорити, скоротити
Г попереджати, спочити, випекти
Д вивчити, зібрати, вдуматися
9. З’ясуйте, яким членом речення виступає виділене дієслово.
Мистецтво слухати дано не кожному.
А підмет
В додаток
Г означення
Б присудок
Д обставина
10. НЕПРАВИЛЬНО утворено форму 1 особи одними дієслова
А побороти — поборю
Б сидіти — сижу
В дати — дам
Г мити — мию
Д малювати — малюю
11. НЕПРАВИЛЬНО утворено форму 2 особи однини дієслова
А вити — в’єш
Б писати — пишеш
В хотіти — хочеш
Г їздити — їздеш
Д лити — ллєш
12. НЕПРАВИЛЬНО утворено фірму З особи однини дієслова
А проголосувати — проголосує
Б запитати — запитає
В обговорити — обговоре
Г перемогти — переможе
Д аргументувати — аргументує
13. НЕПРАВИЛЬНО утворено форму 1 особи множини дієслова
А писати — пишемо
Б бігти — біжимо
В малювати — малюємо
Д бачити — бачимо
Г визначати — визначаємо
14. НЕПРАВИЛЬНО утворено форму 2 особи множини дієслова
А дати — даєте
Б їсти — їсте
В відповісти — відповісте
Г розповісти — розповісте
Д бути — є
15. НЕПРАВИЛЬНО утворено форму 3 особи множини дієслова
А будувати — будують
Б бачити — бачать
В пекти — печуть
Г слати — стелять
Д носити — носять
16. Літеру е (є) треба писати в обох дієсловах дійсного способу в рядку
А мож..мо, знайд..мо
Б кле..мо, існу..мо
В купу..мо, ско..мо
Г в’яж..мо, губ..мо
Д клич..мо, крут..мо
17. Літеру е (є) треба писати в обох дієсловах дійсного способу в рядку
А біж..мо, маж..мо
Б ріж..мо, маст..мо
В танцю..мо, засво..мо
Г поміт..мо, поверн..мо
Д диву..мося, гра..мо
18. Закінчення -уть (-ють) у 3 особі множини мають обидва дієслова рядка
А сміятися, іржати
Б сидіти, хвилюватися
В залишитися, нести
Г спати, боротися
Д висвітлити, грати











