Етикет телефонної розмови. Відкрите засідання гуртка

Вищий комунальний навчальний заклад Сумської обласної ради
„Путивльський  педагогічний коледж імені С.В.Руднєва”

 







Закони салону
„Світ ввічливості”.
Етикет телефонної розмови

(конспект відкритого засідання
гуртка ділової української мови)


Викладач: Дерюгіна Л.М.



Тема: мовні закони салону «Світ ввічливості «Етикет телефонної розмови».
Мета: формувати уміння поважати сказане слово, доречно вживати слова ввічливості, дбати про етикет ділової телефонної розмови .
Обладнання: відеоматеріал,  мультимедійна дошка, інструктивні картки.

Хід заняття
I.Повідомлення теми, мети заняття,
Сьогодні на гуртковому занятті ми матимемо нагоду  побувати у салоні «Світ ввічливості», розглянемо  аспекти ввічливості, мовні особливості ділової телефонної розмови .
          Після цього заняття ви зможете(набрати на комп’ютері )
- якнайбільше уживати слів ввічливості;
- завжди поважати сказане слово;
- доречно вживати формули мовленнєвого етикету;
- бути ввічливими, уважними і доброзичливими до співрозмовника в ході телефонної розмови;

II.Робота над епіграфом:
Епіграфом до нашого заняття є народний вираз. «Слово чемне кожному приємне»   (набрати на комп’ютері )
В кінці заняття ви повинні дати відповідь на запитання : Чи вдалим є епіграф  до нашого заняття, Чому?
III.Актуалізація опорних знань:
Основу мовленнєвого етикету складають його формули:
          - Які формули мовленнєвого етикету слід вживати в своєму мовленні і під час ділової телефонної  розмови ? Дати відповідь на це запитання вам допоможуть інформативні картки (на мультимедійній дошці)
1.Робота з інструктивними  картками:
Інструктивна картка №-1 «Формули мовленнєвого етикету»:
Інструктивна картка №-2 «Формули етикету ділової телефонної розмови»:
          -Привітання:
Доброго ранку, дня, вечора
          Формули ввічливості в ситуації прохання:
          Будь ласка, прошу Вас, будьте ласкаві, не могли б Ви, якщо  не складно, чи могу я попросити Вас, вибачте за турботу
1.    - Практичне завдання.
При виявленні подяки:
Спасибі за допомогу, спасибі за цінну інформацію, дякую Вам, мені хотілося б подякувати Вас
- Прощання
                    До побачення

Інструктивна картка №-3 « Аспекти ввічливості»:
          Конкретність-це сухувата і холодна ввічливість.
          Шанобливість-це ввічливість , яка підкреслює повагу до людини.
Делікатність-це ввічливість у поєднанні з  ,М’якістю , тонким розумінням внутрішнього стану людини
- Чому формул ввічливості в діловій розмові менше, ніж в повсякденному спілкуванні?
- Яким має бути  ділове мовлення?
- Чому треба дотримуватись аспектів ввічливості?
2.Показ відеоматеріалу:
- Але перед тим як приступити до виконання завдань , я хочу, щоб ви переглянули відеоматеріал, в якому даються поради щодо ведення ділової телефонної розмови.
- Тож якою має бути ділова телефонна розмова?
- Чому ж  все ж таки в ході ведення  ділової телефонної розмови так важливо використовувати  формули ввічливості?
бо ці формули позитивно впливають на емоціі співрозмовника, тонізують його діяльність , а ефективність ділового спілкування залежить від емоційного стану співрозмовника)
IV.Виконання практичних завдань
Гра «Мозковий штурм»
ЗапитанняЧи вмієте ви представити себе в ході  ділової телефонної розмови? Які словосполучення , речення вживатимете?
Інформативна картка-№4
(спочатку слід назвати своє прізвище, ім’я  по батькові. Якщо ж розмова з цією особою колись відбувалась, то коротко нагадати про вашу зустріч або телефонну розмову. Якщо ви телефонуєте співрозмовнику вперше, то з’ясуйте,  чи ви можете до нього звертатися. Після вашого представлення він  обов’язково представиться. Запитайте ім’я  і звертайтесь  до співрозмовника по імені під час розмови.
                   
                    Виконання практичних завдань

А зараз для вирішення завдань ми поділимось на групи . Всі ми повинні поважати народну практику спілкування.
Тож 1 група виконує таке завдання:
                    - пояснити зміст прислів’їв і приказок , як ці вираз стосуються  ділової розмови:
          - Що маєш казати ,наперед обміркуй.
          Всякому слову свій час.
          Довга балачка більше докучає ,ніж довга мовчанка.
--------------------------------------------------------------------------------


2група .
Побудувати діалог між вчителем і
батьком невстигаючого учня.

--------------------------------------------------------------------------------
3група Побудувати діалог телефонної розмови між учителем і учнем, який постійно запізнюється на уроки.
Дайте відповідь на запитання: чи можна вживати займенник ти в ході ділової розмови? Чому
Ви, як майбутні вчителі початкових класів, навчаючи своїх вихованців мовленнєвому етикету, повинні навчити їх правильно, ввічливо вести телефонну розмову
Зараз творча група №1 повинна виконати таке ситуативне завдання: Дмитрик дзвонить по телефону Петрикові, а слухавку бере Петрикова мати . Між  Дмитриком і матір’ю Петрика триває розмова.
Ви, ознайомившись із діалогом ,повинні знайти неправильні  репліки і порекомендувати,   як слід їх побудувати:        
Мати: Алло, я Вас слухаю.
Дмитрик: Здрастуйте, покличте мені Петю.
Мати: Петрика немає вдома. А хто телефонує?
Дмитрик: Я передзвоню пізніше.
---------------------------------------------------------------------------------
Група№2 виконує таке завдання:
Дмитрик, телефонуючи Петрикові, помилився номером. Слухавку взяла незнайома дівчина 7-8 років.
Між ними триває розмова. Ознайомившись з репліками,
Ви повинні  дати відповідь: Чи сподобалась вам телефонна розмова? Порекомендуйте, як слід  було її побудувати:
- Здрастуйте! Покличте, будь ласка, Петю.
- Ви не за тим номером телефонуєте.
- А який це номер?
- Наш.
-А, зрозуміло. Пока.
Група№3
Ця творча група підготувала відомості про те, як справити добре враження на співрозмовника в ході ділової бесіди      (Телефонуючий, по-перше, повинен знати, з яких компонентів складається телефонна розмова. А вона складається з 3-ох компонентів:
1.Мети дзвінка.
2самоі розмови.
3.Завершення розмови.
Під час спілкування важливо подумки уявити свого співрозмовника, ваша постава під час розмови повинна бути струнка, підтягнута, дихання глибоким. Під час розмови важливе значення має тональність голосу, манера ведення розмови.
Коли спілкуєтесь, слід посміхатися, бо посмішка свідчить про настрій людини.
Важливо якісно завершити розмову-повторити ключові моменти розмови, запитати про можливі рішення співрозмовника, поговорити про задачі на майбутнє. По завершенні розмови обов’язково слід зробити невеличку паузу і лише потім класти слухавку. Слухавку першим кладе той ,хто розпочинав розмову).
А зараз послухайте довідку  із історії виникнення телефону, яку підготували студенти 1-оі групи.
2-а група дасть відповідь на запитання: Які типи реплік використовуються в діловій телефонній розмові? Навести приклади
(Повідомлення: Сьогодні в конференц залі відбудеться о 16 -00 нарада.
          Питання: Скажіть, будь ласка, чи поступила в бібліотеку остання редакція Міжнародної класифікації винаходів?
Спонукання: Прискорте, будь ласка, надходження робочих аркушів для введення в ЕОМ.
3 група отримує таке завдання: Що б порадили ви покупцям у салоні ввічливості, пропонуючи  ім. словники шанобливості, делікатності, коректності?
(Поради для покупців салону ввічливості:
- Заздалегідь готуйтеся до ділової телефонної розмови. Формулюйте свої думки чітко, лаконічно, грамотно, однозначно.
- Під час розмови посміхайтесь.
- Уважно слухайте співрозмовника, не перебивайте його.
- Враховуйте настрій і професійний рівень співрозмовника.
- Намагайтеся зацікавити своєю інформацією співрозмовника.
- Слідкуйте, щоб діалог не переходив у монолог.       
          Зараз, враховуючи розвиток сучасних технологій, значна частина розмов відбувається за мобільними телефонами, але аспекти ввічливості залишаються незмінними. Тож які правила користування мобільними телефонами вам відомі?
V.Підсумок заняття:
Тож чи вдалим є епіграф до нашого заняття:
Слово чемне  кожному приємне? Чому?



